Malta - Głębokie wraki 2022

Wstecz

Jako Baltictech zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Kultury Malty do wzięcia udziału w projekcie Malta UCHU Spring Dive Project 2022, mającym za zadanie inwentaryzacje głębokich wraków wokół wyspy. Wśród 24 nurków z całej Europy z ekipy Baltictech w wyprawie wzięli udział: Tomasz Stachura, Marek Cacaj, Jacek Kapczuk, Maciej Honc, Kamil Macidłowski.

 

Te parę dni na Malcie, pokazały nam jak świetnie można wykorzystać umiejętności nurków i wiedzę historyczną archeologów. Kilka dni nurkowych na wrakach poniżej 100m, z całkowitym czasem 4 h przyniosły na prawdę dobre efekt. Głębokie nurkowania na pięknych wrakach, przeplatane były prelekcjami historycznymi i spotkaniami z krewnymi poległych marynarzy.  

 

My dodatkowo mieliśmy okazję zanurkować na polskim ORP Kujawiak. Marek sfilmował nawet napis i podobno udało się to pierwszy raz. Okazało się to na tyle cenne, że będzie on wydobyty już w tym sezonie. Trzeba przyznać, że było to spore przeżycie. Podobnie jak na HMS URGE, który został niedawno odkryty na 115 metrach. Wpierw mieliśmy okazje robić dokumentacje filmową tego wraku, a potem odbyła się duża uroczystość z udziałem prezydenta Malty i córki dowódcy okrętu. Po odsłonięciu pamiątkowego monumentu, tradycyjny bankiet i szansa rywalizacji (nie tylko nurkowej) z podwodniakami i brytyjskimi nurkami w miejscowym pubie. Marek wygrał a Jacek dostał wyróżnienie za taniec. A my wszyscy zostaliśmy uhonorowani „złotym delfinem” najwyższym odznaczeniem podwodniaków jakie może otrzymać cywil.  

 

Wielkie podziękowania dla całego zespołu Malta Heritage i Timmi Gambin, że mogliśmy być częścią tak wspaniałego Projektu i zobaczyć tak przepiękne wraki oraz dla Dave Gration za genialną robotę podczas nurkowań.

Masz pytania?

Napisz do nas!